Pressmeddelande: Poesimässan 2025 – från språkets rötter till exilens toner

Pressmeddelande: Poesimässan 2025 – från språkets rötter till exilens toner

2025-08-29

Poesimässan samlar Sveriges främsta poeter och förläggare för tolfte året i rad. Mellan den 12 och 14 september bjuder Stockholms stadsbibliotek in till läsningar, samtal och musik med bland andra Jila Mossaed, Fredrik Lindström och Sorin Masifi på Tranströmerbiblioteket och Kungsholmens bibliotek Internationella biblioteket.

Mässdagen_Poesimässan 1200x630.jpg

– I en orolig samtid vill poesimässan vara en samlande punkt, där vi kan dela erfarenheter och såväl samtala om som svepas med av poesin. En av poesins viktigaste uppgifter är att visa att en annan värld är möjlig, och den är också en kraft som kan peka på orättvisor i samhället, säger Alice Thorburn, bibliotekarie och ansvarig för poesimässan.

Poesimässan 2025 invigs fredagen den 12 september med en musikalisk kväll i poesins tecken. Mickaela Perssons sjungande kärlekslyrik, Jila Mossaeds längtande exilpoesi och Mara Lees undersökning av modern, tungan och språket ackompanjeras av Håkan Trygger och Charlie Malmberg på kontrabas, saxofon och klaviatur. Dessutom sker tillkännagivandet av Årets poesiförlag, priset som instiftades 2021 i syfte att uppmärksamma och främja förläggeriets konst.

Lördagen den 13 september presenteras ett femtiotal aktuella poeter med läsningar och samtal på Tranströmerbibliotekets scener, däribland Anna Hallberg, Elis Monteverde Burrau, Johan Jönson, Fredrik Lindström, Sorin Masifi och Isabella Nilsson. Utöver läsningar serveras såväl poesifrukost som flera fördjupande samtal om bland annat finlandssvensk och palestinsk poesi. Fyrtio små och stora förlag från hela landet visar upp sin senaste poesiutgivning på Medborgarplatsen. Stockholms stadsbiblioteks streamingplattform Biblioteket Play och tidskriften Pontons poesitävling ”På andra sidan bron”, där unga poeter mellan 14-21 år tävlar, håller även en efterlängtad final på ungdomsbiblioteket PUNKT, som gästas av poeterna Marx Mukaru och Nasir Sarr.

Söndagen den 14 september arrangerar Kungsholmens bibliotek Internationella biblioteket en dag för internationell poesi. Det blir läsningar på språk som kurdiska, isländska och ryska, och poeten och ledamoten av Svenska Akademien Jila Mossaed kommer att framföra dikter på sitt modersmål, persiska. Samtliga läsningar tolkas till svenska eller engelska.

– Mångfalden av röster och stilar inom poesin är något som vi är väldigt stolta över att kunna visa upp under poesimässan. Poesi kan handla om, låta och se ut på så många olika sätt, och i år gör vi detta ännu tydligare med en dag tillägnad poesi från olika delar av världen, säger Alice Thorburn.

På Tranströmerbiblioteket fylls söndagen av barnens poesifest. Där erbjuds bland annat möjlighet att tillverka kärlekskort och kärleksböcker, och alla barn får möjlighet att träffa och skapa tillsammans med Sara Berg och Karin Frimodig, som skrivit diktsamlingen "Tänk om tusen myror".

För mer information, kontakta:

Alice Thorburn, bibliotekarie, Tranströmerbiblioteket
Telefon: 076 123 10 70
E-post: alice.thorburn@stockholm.se

Max Edenborg, bibliotekarie & samordnare, Tranströmerbiblioteket
Telefon 076 123 11 35
E-post: max.edenborg@stockholm.se

Senast uppdaterad: September 16, 2025 at 7:51 AM