Inställt: Sticka till din baby
Datum:
Tid: -
Tranströmerbiblioteket
Evenemanget är inställt
Kom och fika och sticka till din baby. Vuxna med små barn är välkomna till bibliotekets ateljé för att lära sig grunderna i stickning. Vi inspireras av fina böcker om stickning och lär oss nya knep av varandra. Kanske vill du sticka en fin hjälmmössa till våren eller en liten snuttefilt? Böcker om stickning och allt material finns. Du får möjlighet att låna med dig din stickning hem, ifall du får mersmak!
Boka plats
Evenemanget är inställt
Två babysitters och två barnstolar finns.
Det får plats max ca. 4 st barnvagnar i Ateljén av utrymmes- och säkerhetsskäl. Använder du sjal eller sele, kan det därför vara bra att ha med sig. Har du ett barn som sover vid ankomst, går det bra att ta med barnvagnen in i ateljén eller om ditt barn kommer att behöva sova och bara kan somna i barnvagn, då kan du undantagsvis ta med barnvagnen in.
Barnvagnsparkeringen hittar du mitt emot informationen (där barnvagnslås finns för utlån) på plan 4, till vänster när du kommer in i biblioteket ett plan upp ifrån gatuplan.
Toaletter med skötbord öppnas via barnavdelningens info-disk och finns precis utanför Ateljén
Vi fikar med kaffe och te. Micro och vattenkokare finns för uppvärmning av barnmat/ersättning.
Drop-in platser kommer att erbjudas i mån av plats.

Inställt