Poesi från Lejd förlag: läsningar och samtal

Datum:

Tid: -

Tranströmerbiblioteket

Du behöver boka plats

Välkommen till en kväll med poeter från Lejd förlag! Läsningar och samtal kring skrivande med Petra Mölstad, Marie Tonkin, Clara Diesen och Emil Boss. Moderator är förläggaren och författaren Selene Hellström.

Kategori: Författarträff, Poesi
Målgrupp: Vuxna
I samarbete med: Lejd förlag

Boka plats

Evenemanget är gratis, men du måste boka plats.
Drop in-platser finns i mån av plats.

Det finns 20 lediga platser.

Mer om de medverkande poeterna

Petra Mölstad är uppvuxen utanför Landskrona, numera boende i Malmö. Hon debuterade år 2013 med diktsamlingen Införsel, och har sedan dess tagit plats som en av de starkaste och mest egensinniga rösterna i svensk samtidspoesi. Hon är aktuell med sin femte diktbok, Landskapskynnen, en slags skruvad skildring av uppväxt, skola, landsbygd och barndom, Boken sätter fokus på människans feodala tradition av hat, homofobi och rangordning, med såväl humor som vrede. För boken tilldelades Mölstad 2025 års Signe Ekblad-Eldhs pris från Svenska Akademien.

 

Marie Tonkin debuterade redan som trettonåring i tidskriften BLM, och som sjuttonåring vann hon Lilla Augustpriset för diktsamlingen Koltrastar och vinteräpplen. Hennes förra diktsamling, Sulamits bekännelser, fick stor positiv uppmärksamhet, och hon är senast aktuell med samlingen Lili Marlene, en bok som utspelar sig i skuggan av andra världskriget, och där folklore och legender från Cornwalls sydkust blandar sig med det förflutna och samtiden. Det handlar om minne och tid, förlust och kärlek. Marie Tonkin har också översatt dikter av bland andra den tyska poeten Else Lasker-Schüler, Pärlor ur min krona (2022).

 

Clara Diesen är poet, och även verksam som dramatiker, regissör och konstnär. Hon regisserade den ordlösa pjäsen Falling Water år 2003 på Elverket och driver skrivgemenskapen Skrivorangeriet. Hon debuterade 2004 med glömskans bok och har sedan dess etablerat sig som en särpräglad röst i svensk samtidspoesi. Hon är nu aktuell med Lys, hennes comeback som poet efter sexton år. Boken rör sig mellan det stora och det lilla, i en skildring av barndom, liv, minne och landskap - och inte minst, av ljuset. 

 

Emil Boss debuterade 2011 med diktsamlingen Vad avlägsna vi ser ut man kan knappt tro att det är vi och har sedan dess utkommit med flera prisade diktsamlingar. I höst kommer han med en ny diktsamling på Lejd. Han är engagerad i arbetarrörelsen och skriver återkommande för Byggnadsarbetaren, Arbetaren och norska Klassekampen. Arbetet och arbetares villkor i vår moderna, globala tid är också det främsta temat i hans poesi, där han med ett formsäkert och ibland experimentellt tilltal ifrågasätter den rådande ordningen och belyser orättvisor och maktförhållanden.

 

Selene Hellström är författare, skrivpedagog och verksam som redaktör och förläggare på Bokförlaget Lejd. Hennes senaste bok är romanen Vi dundrade, som tar avstamp i försvinnandet av hennes barndomsvän och utforskar vänskapens kraft och utmarker.

Marie Tonkin, foto: Michael Reda. Emil Boss, foto: Eva Bergström. Petra Mölstad, foto: Anna Drvnik. Clara Diesen, foto: Patrick Miller.