Hoppa till huvudinnehåll

En kväll om Gunnar Ekelöf & Pär Anders Fogelström

Datum:

Tid: -

Hornstulls bibliotek

Du behöver boka plats

"Ett svunnet Stockholm i de fem sinnena". Sekreterare, översättaren John Swedenmark, presenterar Ekelöfs relation till Stockholm, och till landsorten, där han tillbringade halva sitt liv. "PAF och atombomben". Karl-Olof Andersson, journalist och författare från Pär Anders Fogelströmsällskapet, berättar om den framgångsrika striden mot svenskt atomvapen.

Kategori: Föreläsning, Bokpresentation
Målgrupp: Vuxna

Boka plats

Evenemanget är gratis, men du måste boka plats.

Det finns 58 lediga platser.

Kvällens föreläsning om Gunnar Ekelöf mynnar ut i en genomgång av Ekelöfs Stockholmsskildringar, med tonvikt på En Mölna-elegi och essän om de fem sinnena i hans och Gunnar Reinius’ bok Livet i ett svunnet Stockholm. Gunnar Ekelöf (1907–1968) är en av de främsta svenska nittonhundratalspoeterna, ledamot i Svenska Akademien och mottagare av Nordiska Rådets litteraturpris, bland många andra utmärkelser. Men han var också en driven prosaist, och en hängiven utforskare av förflutna tider – och det är i den rollen vi möter honom denna kväll: från tjuvrökning på Kammakargatan till en upplevelse av hur århundradena samlas i ett enda poetiskt ögonblick.

 

Föreläsningen om Per Anders Fogelström fokuserar på mitten av 1950-talet. Då föreslog överbefälhavaren Nils Swedlund att Sverige skulle skaffa sig atomvapen. Det fick stöd av högerpartiet (nuvarande moderaterna) och ledande opinionsbildare som Dagens Nyheters chefredaktör Herbert Tingsten, medan övriga partier var splittrade. Resultatet blev en övervikt i opinionen för atomvapen. I det läget tog Pär Anders Fogelström och journalisten Barbro Alving initiativ till Aktionsgruppen mot svenskt atomvapen, AMSA. I stället för atombomb föreslog Fogelström humanitära insatser i utvecklingsländer, som han kallade Ambulansen Sverige. 

 
 

Gunnar Ekeköf Foto Berndt Klyvare & Pär Anders Fogelström Foto Lars Engström
Gunnar Ekeköf Foto Berndt Klyvare & Pär Anders Fogelström Foto Lars Engström