Möt feelgoodförfattaren Carina Englundh
Datum:
Tid: -
Alviks bibliotek
Familjehemligheter och skrivandets kraft – möt feelgoodförfattaren Carina Englundh! Carina berättar om sig själv och sin nya bok ”I pappas fotspår” och sin skrivprocess. Hon presenterar forskning kring hemligheter– ett ämne som hon bygger sitt författarskap på. Carina avslutar med en frågestund där publiken får möjlighet att ställa frågor. Välkommen! Böckerna finns till försäljning/signering!
Carina Englundh
Carina Englundh debuterade som skönlitterär författare 2024 med romanen Skuggor av familjen. I maj 2025 släpps den fristående uppföljaren I pappas fotspår.
Carinas författarskap kretsar kring familjehemligheter – ett ämne som berör oss alla. Det är dessa dolda berättelser och dess påverkan hon utforskar i sina böcker och genom research.
Carina är utbildad journalist och samtalscoach med mer än två decenniers erfarenhet inom kommunikations- och marknadsföringsbranschen. Rollerna som marknadschef och kommunikationschef under de senaste 25 åren för olika varumärken har genererat utmärkelser i form av reklampriser som till exempel Guldägg, Epica, Cannes Lions mm.
Carina arbetar som kommunikationschef och krisansvarig på ett nordiskt vårdbolag med de mest utsatta, HVB hem, personlig assistans, hemtjänst och behandlingshem. Det är ett myller av mänskliga förvecklingar med hemligheter som ger näring och inspiration. Carina är född och uppvuxen i Stockholm.
