Hoppa till huvudinnehåll

Minnen från svunna tider

Datum:

Tid: Under bibliotekets öppettider

Brommaplans bibliotek

Emily Amphlett visar gamla vykort och fotografier. Ta del av hennes samling med utsökta inramade fotografier och vykort från Sveriges förflutna. Emily är en hängiven historie- och kulturforskare som driver kontot @oldfamilyfotos på Instagram. Där hon regelbundet delar med sig av fascinerande gamla fotografier, vykort och levnadsöden. Följ henne gärna på Instagram!

Kategori: Utställning
Målgrupp: Vuxna

Med en förkärlek för det gamla – samt för återbruk

Att bevara och lyfta fram historiska fotografier och vykort är ett fantastiskt sätt att hedra tidigare generationers arv. Genom att samla, välja ut och rama in gamla minnen skapas en personlig och tidlös inredningsdetalj. Med en förkärlek för det gamla framför det nya – samt för återbruk – bjuder Emily in till  en svunnen värld och visar bilder från en tid som flytt.

 

Stanna gärna upp en stund och betrakta föremålen, eller kanske du tar med dig din favorit hem? Med rimliga priser kan vi alla uppskatta dessa bilder tillsammans istället för att de blir bortglömda.

 

Vykortstraditionen har en spännande utveckling, konststilar och motiv har förändrats med tiden. Traditionen har inte upphört men men har förändrats och delvis ersatts av digitala tjänster.  Kort som skickats och delats mellan vänner berättar något både om illustratörer eller semestermål som inte längre är på modet!

 

Många vackra ögonblicksbilder är minnen från turbulenta tider, då samhället genomgick stora förändringar, exempelvis krig. Trots Sveriges neutrala hållning påverkades många liv och relationer – både inom landet och internationellt – av de omfattande förändringar som världen genomgick. Det liknar situationen idag. 

 

Det digitala landskapet har  förändrat hur vi interagerar med  varandra. Kontakten mellan människor har  blivit en filter-regisserade versioner av verkligheten – en värld som tyvärr inte alltid är lika charmig som ett stämplat minne från förr.

 

Härom året hade Emily förmånen att komma i kontakt med Swedish American Institute under arbetet med några gamla familjefoton. Under ett digitalt möte diskuterades möjliga samarbeten och delades berättelser och fotografier som kunde vara av intresse för deras museum.

 

Institutet hade anordnat en resa till de skandinaviska länderna för intresserade medlemmar och i samband med Nationaldagen fick Emily möjlighet att träffa Julie Anne Benson, Trustee Swedish American Museum och hela gruppen. Emily ser fram emot ett fortsatt samarbete och hoppas kunna bidra med min kompetens och forskning till deras projekt. 

Vill du veta mer? Mejla gärna Emily på oldswedishphotos@gmail.com

Emily Amphlett  med Julie Anne Benson, Trustee Swedish American Museum, Benson Genealogy Center
Emily Amphlett med Julie Anne Benson, Trustee Swedish American Museum, Benson Genealogy Center