Hoppa till huvudinnehåll

Läsecirkel för vuxna

Datum:

Tid: -

Hagsätra bibliotek

Välkommen till Hagsätras läsecirkel för vuxna! Vi träffas en fredagseftermiddag i månaden. Då pratar vi om boken vi har läst, fikar och har en trevlig stund tillsammans. Nästa bok presenteras vid träffen. Vill du vara med? Skicka ett mejl till hagsatra.ssb@stockholm.se. När du anmäler dig godkänner du att vi sparar din e-postadress för att kunna skicka information om läsecirkeln. Vi delar inte dina uppgifter med någon annan. Du kan när som helst avsluta ditt deltagande och be oss radera dina uppgifter.

Kategori: Bokcirkel
Målgrupp: Vuxna

De galna kvinnornas bal - Victoria Mas

En gripande och storslagen berättelse om kvinnor, frigörelse och galenskap

Paris, 1885. På sjukhuset Salpêtrière håller doktor Charcot föreställningar för en fascinerad publik där han sätter de kvinnliga patienterna i trans. Kvinnorna anses galna, sjuka eller bara besvärliga och har lagts in på Salpêtrière av fäder, bröder och makar. Varje år anordnas en bal på sjukhuset; en fest där den parisiska societeten nyfiket kan beskåda de inlagda – och ett sällsynt ögonblick av hopp för kvinnorna.

Geneviève är sjuksköterska och har hängivit sig till vetenskapen efter sin systers död. Men allting förändras när hon möter den unga Eugénie som hamnat på Salpêtrière mot sin vilja. Under balen flätas deras öden samman för alltid.

 

Boken finns att låna här på Hagsätra bibliotek.