Gröndals historia i bilder

Datum:

Tid: -

Gröndals bibliotek

Bokningen är nu stängd

En bildtät föreläsning om Gröndals historia, från industrikluster till förortsliv, och mellan motorväg och villaidyll.

Kategori: Föreläsning
Målgrupp: Vuxna
I samarbete med: Stockholmskällan

Boka plats

Evenemanget är gratis, men du måste boka plats.

Mer om programmet

Martin Nyblom föreläser om Gröndals historia med hjälp av gamla fotografier från databasen Stockholmskällan.

 

Bussbilden här intill är tagen vid hörnet av Gröndalsvägen och Sjöbjörnsvägen. En okänd fotograf tog bilden i början av 1920-talet. 

Bilden är hämtad från Stockholmskällan och originalet finns på Spårvägsmuseet (Fotonummer SM 2069-3).

 

Programmet är en del av firandet av Gröndals bibliotek som fyller 80 år i höst. Läs mer om det stora firandet som äger rum söndag den 6 oktober, ett heldagsprogram för både vuxna och barn! 

Svartvit bild av 20-talsbuss med människor.
Bussbild från Gröndal, 1920-talet. Fotograf okänd. https://stockholmskallan.stockholm.se/post/11799 Bild hämtad 28/8 2024