Författarbesök med sagostund: Resan av Veronica Salinas

Datum:

Tid: -

Kista bibliotek

Välkommen till en varm och engagerande sagostund med författaren Veronica Salinas. Under programmet kommer Veronica själv att läsa högt ur sin bilderbok Resan – en berättelse om att tvingas lämna sitt hem, att hitta nya vänner och att börja om i ett främmande land. Tillsammans pratar vi om bokens teman: förändring, mod och vänskap. Efteråt pysslar vi tillsammans med inspiration från berättelsen! Vi bjuder på fika. Drop in.

Kategori: Sagostund, Författarträff
Målgrupp: Barn

Om Veronica Salinas

Veronica Salinas är utbildad skådespelare, författare och litteraturvetare. Hon har skrivit dramatik, musik och barnlitteratur och arbetar som forskare vid Norsk barnebokinstitutt i Oslo.

Hon har gett ut bilderböckerna:

  • Resan (2012)
  • Hungrig (2016)
  • Skuggan (2018)
  • Elak (2021)
  • samt Vattenlilja på havet (2025), illustrerad av Narges Mohammadi, som ges ut på Magikon Förlag i april.

Veronica har också skrivit romanen OG (2016, Cappelen Damm), diktsamlingen Kyss från årstiderna (2022, Tanta Ceniza Editora) och två fackböcker: Att läsa för andra (2018) och Att mötas genom litteraturen (2019), utgivna av organisationen Leser søker bok.

Foto: Sven Storksen