Författarbesök: Hana Al-Khamri

Datum:

Tid: -

Skärholmens bibliotek

Bokningen är nu stängd

Hur är det att arbeta som journalist i ett land där kvinnor inte ses som myndiga? I sin debutbok ”Väluppfostrade kvinnor skriver sällan historia” skildrar Hana Al-Khamri några av de saudiska kvinnor som trotsar fundamentalistiska normer för att arbeta som journalister i ett land som präglas av könsapartheid. Deras berättelser bär flera likheter med de svenska journalistiska pionjärernas erfarenheter. Ett samtal om starka, stridande och skrivande kvinnor från Sverige och Saudiarabien med författaren och journalisten Hana Al-Khamri!

Kategori: Författarträff, Föreläsning
Målgrupp: Vuxna

Boka plats

Evenemanget är gratis, men du måste boka plats.
Drop in-platser finns i mån av plats.

Om Hana Al-Khamri

Hana Al-Khamri är skribent, författare och föreläsare. Hon har skrivit för tidningar som Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet, Al-Jazeera och The Washington Post. Uppvuxen i Saudiarabien inledde hon sin karriär som journalist i staden Jidda i västra Saudiarabien, på en tidningsredaktion där kvinnor och män var tvungna att arbeta i separata lokaler. Numera bor Hana Al-Khamri i Skärholmen.

 

Hana Al-Khamris debutbok ”Väluppfostrade kvinnor skriver sällan historia” gavs ut på Natur & Kultur 2021. I boken berättar hon om sina egna erfarenheter och intervjuar andra saudiska kvinnliga journalister.

"Väluppfostrade kvinnor skriver sällan historia : om att vara kvinna och journalist i det könssegregerade Saudiarabien"

 

I augusti 2022 var Hana Al-Khamri sommarpratare i Sveriges Radio P1. 

Sommar och Vinter i P1: Hana Al-Khamri (extern länk)

 

Författarporträtt och bokomslag till "Väluppfostrade kvinnor skriver sällan historia"
Författarporträtt: Ida Borg