Från Torneträsk till Venedig
Poeten Gustav Sjöberg i samtal om sin senaste diktsamling “Laguner blomma” – en poetisk rörelse mellan förhistoria och framtid, där Kvikkjokk och Venedig, Medelhavet och Torneträsk, växer samman. Samtalet leds av Johnny Isaksson.
Boka plats
Evenemanget är gratis, men du måste boka plats.
Det finns 34 lediga platser.
Under fem dagar bjuder Provins in till Norrländsk kulturvecka – en serie samtal, läsningar och kulturella evenemang av och med norrländska kreatörer. Tillsammans tar vi oss in i den norrländska litteraturen, konsten och kulturen.
Gustav Sjöberg är poet och översättare, uppvuxen i Luleå. Han har gett ut flera böcker. “Laguner blomma” är hans senaste diktsamling.
Johnny Isaksson är tornedalsk/kvänsk/lantalaisisk-svensk konstnär, skribent och filmarbetare. Från och med hösten 2025 är han även vikarierande redaktör för Tidskriften Provins.
Evenemanget är en del av Provins Kulturvecka i Huvudstaden, som lyfter norrländska kreatörer och konstnärskap i Stockholm. Kulturveckan arrangeras av Tidskriften Provins med stöd från Kulturrådet och Stockholms stad.
