Föreläsning - Att starta en egen förening
Datum:
Tid: -
Blackebergs bibliotek
Kom och lyssna på en intressant och inspirerande föreläsning av Marvin Semakala om hur han för snart 17 år sedan startade sin förening, Stockholm Västra IFFF, helt själv och hur den har växt till att idag bestå av cirka 80 medlemmar. Du får även tips om hur du kan gå till väga för att starta en egen förening!
Om Marvin Semakala
I snart 17 år har Marvin Semakala drivit bowlingklubben Stockholm Västra IFFF för personer med funktionsvariationer. Föreningen har idag cirka 80 medlemmar. Till bowlingklubben kommer ungdomar och unga vuxna med funktionsvariationer från hela Stockholm för att mötas och bowla tillsammans. Marvin brinner för funktionsvarierade ungdomar och unga vuxnas rätt till en meningsfull fritid. Förra året vann Stockholm Västra IFFF S:t Julianpriset i kategorin "Tillgängliga kultur- och fritidsaktiviteter". S:t Julianpriset delas varje år ut av Stockholm stad för att belöna arbete som görs för att inkludera människor med funktionsnedsättning i samhället.
Onsdag på Blackebergs bibliotek!
Utvalda onsdagar under våren kommer vi att husera olika programpunkter som du kan vara med och påverka. Har du exempelvis skrivit en bok, vill du hålla i en föreläsning eller varför inte en poesikväll?
Kontakta oss på biblioteket så pratar vi vidare.