Författarbesök med Carl Henrik Carlsson
Den judiska minoriteten har en lång historisk närvaro i Sverige, men det var inte förrän år 1775 som judar fick bosätta sig i landet utan att konvertera till kristendomen. Gustaf III gav juden Aaron Isaac och hans följe rätt att bosätta sig i Stockholm utan att konvertera och tillstånd att starta Sveriges första judiska församling. Under år 2025 firar vi därför 250 år av officiellt judiskt liv i Sverige!
Boka plats
Evenemanget är gratis, men du måste boka plats.
Det finns 37 lediga platser.
Aaron Isaac
Aaron Isaac kom till Stockholm i juni 1774, för att arbeta som sigillgravör. Han var den förste jude som fick bosätta sig i Sverige utan att behöva konvertera till kristendomen och han grundade Stockholms judiska församling året därefter. Han arbetade hårt, både i sitt yrkesliv och för judarnas rättigheter.
Carl Henrik Carlssons biografi ”Aaron Isaac – Sveriges förste jude” följer Aarons långa, dramatiska och innehållsrika liv och de miljöer han verkade i.
Carl Henrik är docent i historia, föreläsare och författare. År 2021 nominerades hans bok Judarnas historia i Sverige till Augustpriset och till Stora fackbokspriset.
