Organisation

Stockholms Stadsbibliotek har ansvar för 40 av Stockholms stads folkbibliotek samt det digitala biblioteket och hemsidan biblioteket.se. Stockholms övriga folkbibliotek – TioTretton, Rum för barn, Lava och Kulturhusets bibliotek, med avdelningarna Skönlitteratur & Konst, Film & musik och Serieteket – är en del av Kulturhuset och Stockholm Stadsteater AB. Stockholms stadsbibliotek är en avdelning inom Kulturförvaltningen där även Kulturskolan, Stadsmuseet med Medeltidsmuseet, Liljevachs konsthall/Stockholm konst och evenemangsavdelningen ingår.

Stockholms stadsbibliotek har cirka 360 anställda och är Kulturförvaltningens största avdelning.

Organisationen har även ansvar för verksamheter som delvis eller helt finansieras av stat och landsting. Dit hör Mångspråkiga lånecentralen, som fungerar som kompetensresurs och lånecentral med ansvar för kompletterande mediaförsörjning för hela Sverige. 

Ledning

Daniel Forsman, stadsbibliotekarie
daniel.forsman@stockholm.se, 08-508 31 111

Martin Hafström, biträdande stadsbibliotekarie
martin.hafstrom@stockholm.se, 08-508 31 141

Elisabeth Aquilonius, biträdande stadsbibliotekarie
elisabeth.aquilonius@stockholm.se, 08-508 30 892

Anders Söderbäck, enhetschef för Digitala biblioteket och medier
anders.soderback@stockholm.se, 08-508 31 150

Anna Wåglund, kanslichef
anna.waglund@stockholm.se, 08-508 31 198

Karin Axelsson, chef för biblioteken i Bagarmossen, Björkhagen, Farsta, Gubbängen, Skarpnäck och Sköndal
karin.a.axelsson@stockholm.se, 08-508 32 176

Jonas Bång Arhammar, chef för biblioteken i Aspudden, Bredäng, Fruängen, Gröndal, Skärholmen och Telefonplan
jonas.bang@stockholm.se, 08-508 30 891

Kristofer Gren, chef för biblioteken i Husby, Kista, Rinkeby, Spånga och Tensta
kristofer.gren@stockholm.se, 08-508 30 829

Annika Malmborg, chef för Kungsholmens bibliotek Internationella biblioteket, samt för biblioteken i Hjorthagen, Stora Essingen, Sture och Östermalm
annika.malmborg@stockholm.se, 08-508 31 805

Stephanie Reinbold (tjänstledig), chef för biblioteken i Alvik, Blackeberg, Brommaplan, Hässelby gård, Hässelby villastad och Vällingby
stephanie.reinbold@stockholm.se, 08-508 30 961
Tf Erik Dardel, erik.dardel@stockholm.se, 08-508 30 654

Erik Olsson, chef för biblioteken i Hornstull, Luma och Tranströmerbiblioteket Medborgarplatsen
erik.m.olsson@stockholm.se, 08-508 30 720

Cecilia Svanberg, chef för Norrmalm/Stadsbiblioteket
cecilia.svanberg@stockholm.se, 08-508 31 131

Anna Ulfstrand, chef för biblioteken i Enskede, Hagsätra, Högdalen, Årsta, Älvsjö, Örby och Östberga
anna.ulfstrand@stockholm.se, 08-508 30 767

Senast uppdaterad
2020-08-20

Skriv ut

Till toppen av sidan