Ett litet steg i taget

av Katherine Center (E-media, E-bok, EPUB) 2018, Svenska, För vuxna

Margaret Jacobson har en ljus framtid framför sig, med en framgångsrik pojkvän och en lovande karriär. Till den dagen då en oväntad olycka sätter käppar i hjulet för allt. 

Margaret vaknar upp på sjukhus och får veta att hon kanske aldrig kommer att kunna gå igen. Från sin sjukhussäng försöker Margaret återvända till livet, samtidigt som hon måste lappa ihop sin splittrade familj, komma över sitt ex och hantera sina känslor för sin tystlåtne, men charmige, skotske läkare. 

Ett litet steg i taget är en gripande och förvånansvärt rolig berättelse om att hitta tillbaka till sig själv när allt förändrats. Den amerikanska författaren Katherine Center har tidigare gett ut fem böcker, som alla har bemötts med mycket fin kritik. Det här är hennes första bok på svenska. 

”En historia om överlevnad som både är förkrossande ärlig och rolig, perfekt för fans av Jojo Moyes och Elizabeth Berg.” – Kirkus

”Inspirerande och romantisk …” – Library Journal



Katherine Center har skrivit sex bitterljuva, komiska romaner om kärlek och familj, däribland The Bright Side of Disaster, The Lost Husband och Happiness for Beginners. Hon har även skrivit artiklar i Redbook, InStyle, People, USA Today, Vanity fair och många fler tidningar.

Dallas Morning News säger: ”Att läsa en bok av Katherine Center är som att ha ett långt samtal över lunchen med en gammal vän du inte träffat på ett tag – välbekant, mysigt och tillfredsställande.”

Katherine föreläser också om skrivande och läsande, och hur historierna vi berättar påverkar våra liv. Hon bor i sin hemstad Houston, Texas, med sin man, två barn och en hund. Ett litet steg i tagetär hennes första bok på svenska. 

Upphov Katherine Center ; översättare: Cecilia Falk
Originaltitel How to walk away
Utgivare/år Stockholm : Printz Publishing 2018
Format E-media E-bok EPUB
Kategori
ISBN 978-91-7771-112-4, 91-7771-112-2
Anmärkning E-bok
Klassifikation Hcee.01/DR
Till toppen av sidan