Organisation

Stockholms Stadsbibliotek har ansvar för 40 av Stockholms stads folkbibliotek samt det digitala biblioteket biblioteket.se. Stockholms övriga folkbibliotek – TioTretton, Rum för barn, Lava och Kulturhuset bibliotek med avdelningarna Bibliotek plattan, Film & musik och Serieteket – är en del av Kulturhuset Stadsteatern. Stockholms stadsbibliotek är en avdelning inom Kulturförvaltningen där även Stockholms kulturskola, Stadsmuséet med Medeltidsmuséet, Liljevachs konsthall/Stockholm konst och evenemangsavdelningen ingår.

Stockholms stadsbibliotek har cirka 430 anställda och är Kulturförvaltningens största avdelning.

Organisationen har även ansvar för verksamheter som delvis eller helt finansieras av stat och landsting. Dit hör Internationella biblioteket, som förutom den publika verksamheten också fungerar som kompetensresurs och lånecentral med ansvar för kompletterande mediaförsörjning för hela Sverige.

Stockholms stadsbibliotek har även ansvar för det av Landstinget finansierade Regionbiblioteket som främst med konsultativa insatser är en utvecklingsresurs för samtliga bibliotek i Stockholms län.

Ledning

Daniel Forsman, stadsbibliotekarie
daniel.forsman@stockholm.se, 08-508 31 111

Martin Hafström, biträdande stadsbibliotekarie
martin.hafstrom@stockholm.se, 08-508 31 141

Elisabeth Aquilonius, områdeschef 
elisabeth.aquilonius@stockholm.se, 08-508 30 892

Jonas Bång Arhammar, områdeschef
jonas.bang@stockholm.se, 08-508 30 891

Mikael Tuominen, (tf) enhetschef för Digitala biblioteket med ansvar för bibliotekens webbplatser
mikael.tuominen@stockholm.se, 08-508 31 214

Anna Wåglund, kommunikationschef
anna.waglund@stockholm.se, 08-508 31 198

Richard Hedberg, administrativ chef
richard.hedberg@stockholm.se, 08-508 31 192

Eva Anzelius Jonsson, chef för marknadsenheten och rörliga biblioteket
eva.anzeliusjonson@stockholm.se, 08-508 31 260

Cecilia Svanberg, enhetschef medieenheten
cecilia.svanberg@stockholm.se, 08-508 31 131

Enhetschefer

Karin Axelsson, chef för biblioteken i Enskede, Farsta, Gubbängen och Sköndal
karin.a.axelsson@stockholm.se, 08-508 32 176

Anna Ulfstrand, chef för biblioteken i Hagsätra, Högdalen, Älvsjö och Örby
anna.ulfstrand@stockholm.se, 08-508 30 767

Erik Olsson, chef för biblioteken i Alvik, Brommaplan, Kungsholmen och Stora Essingen
erik.m.olsson@stockholm.se, 08-508 30 720

Ranka Klincov, chef för biblioteken i Bredäng, Fruängen, Skärholmen och Telefonplan
ranka.klincov@stockholm.se, 08-508 30 575

Mattias Nilsson, chef för biblioteken i Aspudden, Gröndal, Hornstull, Luma och Årsta samt uppdragsenheten
mattias.a.nilsson@stockholm.se, 08-508 30 573

Annika Malmborg, chef för biblioteken i Bagarmossen, Björkhagen, Medborgarplatsen och Skarpnäck
annika.malmborg@stockholm.se, 08-508 31 805

Peter Karlsson, chef för biblioteken i Hjorthagen, Sture och Östermalm
peter.karlsson@stockholm.se, 08-508 30 710

Stephanie Reinbold, chef för biblioteken i Blackeberg, Hässelby gård, Hässelby villastad, Spånga och Vällingby
stephanie.reinbold@stockholm.se, 08-508 30 573

Kristofer Gren, chef för biblioteken i Husby, Kista, Rinkeby och Tensta
kristofer.gren@stockholm.se, 08-508 30 829

Cecilia Svanberg, enhetschef medieenheten
cecilia.svanberg@stockholm.se, 08-508 31 131

Ida Udovic, enhetschef vuxenheten på Stadsbiblioteket
ida.udovic@stockholm.se, 08-508 30 777

Gundela Pettersson, enhetschef på barn- och ljudenheten på Stadsbiblioteket
gundela.pettersson@stockholm.se, 08-508 31 115

Till toppen av sidan