Organisation

Stockholms Stadsbibliotek har ansvar för 40 av Stockholms stads folkbibliotek samt det digitala biblioteket biblioteket.se. Stockholms övriga folkbibliotek – TioTretton, Rum för barn, Lava och Kulturhuset bibliotek med avdelningarna Bibliotek plattan, Film & musik och Serieteket – är en del av Kulturhuset Stadsteatern. Stockholms stadsbibliotek är en avdelning inom Kulturförvaltningen där även Stockholms kulturskola, Stadsmuséet med Medeltidsmuséet, Liljevachs konsthall/Stockholm konst och evenemangsavdelningen ingår.

Stockholms stadsbibliotek har cirka 430 anställda och är Kulturförvaltningens största avdelning.

Organisationen har även ansvar för verksamheter som delvis eller helt finansieras av stat och landsting. Dit hör Internationella biblioteket, som förutom den publika verksamheten också fungerar som kompetensresurs och lånecentral med ansvar för kompletterande mediaförsörjning för hela Sverige.

Stockholms stadsbibliotek har även ansvar för det av Landstinget finansierade Regionbiblioteket som främst med konsultativa insatser är en utvecklingsresurs för samtliga bibliotek i Stockholms län.

Ledning

Katti Hoflin, stadsbibliotekarie
katti.hoflin@stockholm.se, 08-508 31 111

Martin Hafström, områdeschef med ansvar för Stadsbiblioteket, Medborgarplatsen, Skarpnäck, Bagarmossen och Björkhagens bibliotek
martin.hafstrom@stockholm.se, 08-508 31 141

Elisabeth Aldstedt, områdeschef för övriga stadsdelsbibliotek
elisabeth.aldstedt@stockholm.se, 08-508 31 113

Oskar Laurin, enhetschef för Digitala biblioteket med ansvar för bibliotekens webbplatser
oskar.laurin@stockholm.se, 08-508 31 137

Anna Wåglund, kommunikationschef (tjl)
Eva Anzelius Jonsson (tf)
eva.anzeliusjonson@stockholm.se, 08-508 31 260

Richard Hedberg, administrativ chef
richard.hedberg@stockholm.se, 08-508 31 192

Elisabeth Aquilonius, verksamhetscontroller
elisabeth.aquilonius@stockholm.se, 08-508 30 892

Eva Anzelius Jonsson, chef för marknadsenheten och rörliga biblioteket
eva.anzeliusjonson@stockholm.se, 08-508 31 260

Enhetschefer

Karin Axelsson, chef för biblioteken i Enskede, Farsta, Gubbängen och Sköndal
karin.a.axelsson@stockholm.se, 08-508 32 176

Ida Udovic, chef för biblioteken i Hagsätra, Högdalen, Älvsjö och Örby
ida.udovic@stockholm.se, 08-508 30 777

Peter Karlsson (tf), chef för biblioteken i Alvik, Brommaplan, Kungsholmen och Stora Essingen
peter.karlsson@stockholm.se, 08-508 30 710

Ranka Klincov, chef för biblioteken i Bredäng, Fruängen, Skärholmen och Telefonplan
ranka.klincov@stockholm.se, 08-508 30 575

Giovanna Jörgensen, chef för biblioteken i Aspudden, Gröndal, Hornstull, Luma och Årsta samt uppdragsenheten
giovanna.jorgensen@stockholm.se, 08-508 30 573

Kristofer Gren, chef för biblioteken i Bagarmossen, Björkhagen, Medborgarplatsen och Skarpnäck
kristofer.gren@stockholm.se, 08-508 30 829

Stephanie Reinbold (tjl), chef för biblioteken i Hjorthagen, Slussen, Sture och Östermalm
Laine Lasmanis Wikmark (tf)
laine.lasmanis.wikmark@stockholm.se, 08-508 30 738

Giovanna Jörgensen (tf), chef för biblioteken i Blackeberg, Hässelby gård, Hässelby villastad, Spånga och Vällingby
giovanna.jorgensen@stockholm.se, 08-508 30 573

Maria Olsson-Eklund (tjl), chef för biblioteken i Husby och Kista
Jonas Bång (tf)
jonas.bang@stockholm.se, 08-508 30 891

Britta Palm, chef för biblioteken i Rinkeby och Tensta
britta.palm@stockholm.se, 08-508 30 553

Jessica Pellegrini (tf), chef för Lära vid Stadsbiblioteket
jessica.pellegrini@stockholm.se, 08-508 31 024

Cecilia Svanberg, chef för Läsa vid Stadsbiblioteket
cecilia.svanberg@stockholm.se, 08-508 31 131

Krister Hansson, chef för Internationella biblioteket
krister.hansson@stockholm.se

Till toppen av sidan