
Hur kan Björkhagens bibliotek bli en tillgängligare mötesplats? Dina idéer kan vara med och påverka hur framtidens bibliotek kommer att se ut. I workshopen får man bygga drömbiblioteksmodeller där endast fantasin sätter gränser. Men dagen bjuder även på många andra aktivitetera som allsång, marknad med närproducerade varor och café med hembakt och ekokaffe. I sagogrottan berättas det sagor av såväl inbjudna sagoberättare som spontana inhoppare. Det blir också en öppen scen på vilken vad som helst kan hända.
Delar av dagens workshop kommer att ställas ut i biblioteket och stå som grund för bibliotekets utveckling. Alla åldrar är varmt välkomna!
Drömbiblioteksdagen är ett samarbete mellan Liblab och Stockholms stadsbibliotek. Liblab är en förening som verkar för att främja den lokala närkulturen och skapa förutsättningar och platser för detta.
LÄNKAR
Liblabs hemsida
Publicerat 2009-11-09
Du måste vara inloggad för att kunna använda den här funktionen.
Möt konstnären bakom utsmyckningen på Sture bibliotek.
Birgit Peters talar om Kungsholmens historia med utgångspunkt från Per-Anders Fogelströms bok Mödrar och söner kl.1830